منابع آزمون کارشناس رسمی دادگستری تاسیسات ساختمان

  جدول مشخصات فیزیکی پکیج آزمون کارشناسی رسمی دادگستری رشته تاسیسات ساختمان

عنوان پکیج تعداد جزوات پکیج وزن پکیج دانلود نمونه جزوه قیمت کل پکیج

تاسیسات ساختمان

6 جلد  1375 گرم

نمونه1 – نمونه2

280,000 تومان

خرید جزوه

 

جزئیات سرفصل های جزوه آزمون کارشناس رسمی دادگستری رشته تاسیسات ساختمان

مجموعه حاضر با هدف مرور و جمع بندی مفاهیم مربوط به طرح، اجرا و نکات تجربی(مسائل مربوط به خبرگی) تجهیزات و تاسیسات برقی و مکانیکی ساختمان جهت آمادگی برای آزمون کارشناس رسمی قوه قضائیه و دادگستری تدوین شده است. علاوه براین سوالات مربوط به این مضامین نیز از مجموعه آزمون های کارشناس رسمی استخراج شده و همراه با پاسخ های تشریحی به انتهای مجموعه اضافه گردیده است. در گردآوری و تدوین مجموعه حاضر تلاش شده تا با رعایت اختصار این مجموعه را برای آماده سازی داوطلبان آزمون های کارشناس رسمی بهینه کند.

تلاش برای بیان قابل فهم و چکیده مفاهیم لازم و کافی مهندسی برق برای مهندسین مکانیک و بالعکس آن مفاهیم مهندسی مکانیک برای مهندسین برق، از اصول اولیه در تدوین این مجموعه در نظر گرفته شده است تا بتواند بخش قابل توجهی از نگرانی و مشغولیت ذهنی داوطلبان را به اعتماد و تمرکز بر مطالعات شان سوق دهد.

این مجموعه شامل 6 جزوه مجزا است و هرجزوه شامل یک یا چند سرفصل اصلی است. به عنوان نمونه در ذیل به جزئیات زیر فصل های جزوه یک این مجموعه(که شامل دو سرفصل اصلی است) پرداخته ایم جهت رعایت اختصار دیگر سرفصل های دیگر به صورت موجز لیست شده اند.

مفاهیم و اصول مهندسی:

 • تعاریف اساسی در تهویه مطبوع و حرارت مرکزی(دمای خشک، دمای تر، دمای شبنم،هوای اشباع، رطوبت نسبی، نسبت رطوبت یا محتوای رطوبت، آنتالپی هوا، انواع بار حرارتی)
 • نمودار سایکرومتریک و عملیات بر روی هوا( ترکیب فرایند های گرم و سرد کردن و رطوبت گیری و رطوبت زنی و اختلاط چند هوا)
 • انتقال حرارت در ساختمان(انواع انتقال حرارت، شرایط طرح های داخل و خارج، فضاهای گرم یا سرد نشده، انتقال حرارت از جداره ها، کف ساختمان و دیواره های زیر زمین و محاسبه هوای ورودی و نفوذی) و ...

حرارت مرکزی:

 • انواع سیستم های حرارت مرکزی(حرارت مرکزی با آب گرم، هوای گرم، آب داغ و بخار)
 • محاسبات و انتخاب تجهیزات (محاسبات بار، طرح و چیدمان اجزاء موتورخانه، دیگ فولادی، دیگ چدنی، محاسبه و انتخاب مشعل، ساختمان مشعل، حجم منبع سوخت، منبع انبساط باز و بسته، محاسبه حجم منبع انبساط، دی اریتور، پیش گرم کن، مخزن کندانس، سختی گیر، پمپ کندانس، شیر ها و تله بخار ، انتخاب مبدل حرارتی، رادیاتور ، فن کویل، کنوکتور، یونیت هیتر، کنترل دما در گرمایش )
 • تامین هوای احتراق (تامین هوا از داخل ساختمان ، تامین هوا از خارج ساختمان و یا هر دو همزمان، تامین هوای مکانیکی، دهانه ها و کانال های ورود هوا)
 • دودکش(دودکش با مکش طبیعی، دودکش با مکش یا رانش مکانیکی، دودکش مشترک برای چند دستگاه،دودکش قائم فلزی و مصالح بنایی، لوله رابط )
 • ذخیره و انتقال سوخت(محاسبه حجم منبع سوخت، لوله انتقال سوخت، نکات اجرایی) و ...

دیگر سرفصل های اصلی این مجموعه شامل:

 • تهویه مطبوع
 •   تبرید
 •   لوله کشی((HVAC) ، آب و فاضلاب) 
 • پمپ و بادزن
 • گاز و گازرسانی
 • آسانسور و پله برقی
 • هیدرولیک و پنوماتیک
 • جوشکاری
 • حفاظت در برابر حریق
 • تاسیسات برقی (استاندارد ها و تعاریف، اطلاعات پایه برق، قوانین و مقررات برق، بار و دیماند و ضریب همزمانی، اتصال زمین، روشنایی، جریان ضعیف)آنتن مرکزی، اعلام حریق، سیستم صوتی، تلفن، شبکه رایانه ای و دوربین مدار بسته(، اتصال کوتاه، کابل و فیوز، محاسبات کابل و سیم، تجهیزات حفاظت و کنترل، تجهیزات تابلویی، فیوز های مینیاتوری، جبران سازی، منابع تغذیه، پست و ترانسفورماتور، تجهیزات پست، خطوط انتقال، راه اندازی الکترو موتور، ماشین های الکتریکی و ... )
 • پاسخ تشریحی مجموعه آزمون های کارشناس رسمی دادگستری(همراه با تفکیک موضوعی سوالات هماهنگ با سرفصل های جزوه)
 • جداول تبدیل آحاد ضروری
 •  

نکات ضروری جهت موفقیت در آزمون کارشناس رسمی دادگستری رشته تاسیسات ساختمان

بخش اول: نکات مهم انتخاب منابع مناسب برای آزمون

متاسفانه اغلب داوطلبان در زمان ثبت نام آزمون های کارشناسی رسمی دادگستری یا قوه قضائیه با سرفصل های و چگونگی برگزاری این آزمون ها آشنا نیستند. آزمون های دادگستری و قوه قضائیه در رشته تاسیسات ساختمان شامل ترکیبی از مفاهیم تاسیسات مکانیکی و برقی ساختمان است. و داوطلبان آزمون مذکور (مهندسین برق و مکانیک) بایستی به هر دو گروه سوالات پاسخ دهند. آگاهی از این موضوع پس از ثبت نام بار روانی مطالعه و آماده شدن برای آزمون را افزایش می دهد به خصوص اینکه سال های زیادی از فارغ التحصیلی داوطلبان این آزمون می گذرد. و مشغولیت های روزمره و مسئولیت های کاری و خانوادگی آماده شدن برای آزمون را بسیار سخت می کند. حال با این شرایط حتی تفکر این مسئله که علاوه بر مرور مطالب تخصصی رشته خود، بایستی مبانی و نکات کاربردی مهندسی دیگری را آموخت، بسیاری از داوطلبان را دلسرد و یا از میدان رقابت خارج می کند. بر اساس تجربه عینی نویسنده این مرحله شروع مسیر موفقیت کسانی است که در قدم اول جا نمی زنند چرا که می دانند در عمل بسیاری از رقبای آنها از میدان رقابت خارج می شوند. تهیه منابعی که بتواند چکیده مطالب را به صورتی جامع و گویا در حین اختصار و هماهنگ با نوع نیاز ما(جزئیات برگزاری آزمون) بیان کند، حتی در تخصص اصلی داوطلب نیز برای وی کاری دشوار بوده و نیازمند صرف وقت و دقت بسیار است اما انتخاب و نحوه برخورد با منابع و اصول مهندسی رشته دیگر(غیر از تخصص اصلی داوطلب) شامل دقایقی است که می تواند یکی از ابزار های موثر برای پیشی گرفتن از رقبا و موفقیت در این آزمون باشد لذا:

در مرحله بعدی داشتن درک صحیحی از چگونگی برگزاری آزمون، جزئیات محتوی سوالات، منابع مناسب، نکات مطرح و موثر در نتیجه گیری و بازخورد روش ها و تجربیات مدون گذشته قطعا تاثیر بسزایی در تنظیم یک برنامه موثر جهت حصول نتیجه در کنار صرفه جویی در وقت، انرژی و هزینه ­های داوطلبان دارد.

بخش دوم: نکات مهم نوع و ساختار آزمون کارشناسی رسمی دادگستری رشته تاسیسات ساختمان

1. امتحانات کارشناسی رسمی اغلب به صورت جزوه بسته هستند. لذا داشتن حضور ذهن در ارتباط با بعضی نکات و اعداد مطرح بسیار ضروری است. در واقع در این آزمون ها به گونه ای از مهندسین پر تجربه انتظار می رود تا نسبت به برخی اعداد و ارقام که در کارهای تخصصی متداول سرو کار دارند حضور ذهن داشته باشند. لذا برای استفاده حداکثر از منبع حاضر به صورتی برنامه ریزی کنید که در هفته های پایانی مانده به آزمون فرصت مرور مجدد و حضور ذهن مناسب را داشته باشید. در غیر این صورت ممکن است حتی با وجود آشنا بودن و یا تسلط بر سوالات نتوانید به بعضی از آنها پاسخ دهید.

2. سوالات آزمون کارشناسی رسمی گستره وسیعی از مفاهیم را در بر می گیرد و غالب سوالات آن بر نکات و مفاهیم مطرح در هر بخش متمرکز است. اما همواره درصد کمی از سوالات بسیار پراکنده و غیر قابل پیش بینی هستند و تلاش برای پوشش دادن تمامی این مفاهیم معدود پراکنده می تواند حجم منبع را گاهی چندین ده برابر کند در و این مسئله کل برنامه ریزی برای مطالعه و آماده شدن برای آزمون را تحت شعاع قرار می دهد. لذا با توجه به اهمیت مرور مجدد جزوه در هفته های پایانی و داشتن حضور ذهن در رابطه با مسائل و اعداد خبرگی، منبع مناسب منبعی است که در حین جامعیت نسبی به خوبی بهینه شده باشد. و داوطلبان نیز بایستی با در نظر داشتن این واقعیت از تشویش ذهن خود و تغییر مداوم برنامه ریزیشان در برخورد با هر سوال مهجور پرهیز کنند.

3. توجه داشته باشید تعداد قابل توجهی از سوالات تکرار شده اند هر چند این مسئله بیانگر اهمیت نکاتی است که به دفعات مورد سوال قرار گرفته اما در عین حال تجربه نگارنده به روشنی نشان داده که مطالعه مجموعه سوالات به تنهایی می تواند موجب اعتماد به نفس کاذب و منجر به عدم موفقیت آنها در دستیابی به هدف گردد.

4. بعضی از سوالات به دلیل مطرح شدن تکنولوژی ها و روش های جدید و منسوخ شدن و یا تغییر آیین نامه ها یا روش های طراحی و اجرا عملا یا از دور خارج شده اند و یا دارای پاسخ صحیح نیستند. پس در برخورد با این گونه سوالات خیلی نگران نشوید چرا که معمولا مشکل از کمبود اطلاعات فنی داوطلبان و یا اشتباه منبع مورد مطالعه آنها نیست.

5. در میان سوالات آزمون کارشناسی رسمی نیز مانند هر آزمون دیگری سوالات غلط و یا مهجوری(که ممکن است هیچ ارتباط مفهومی با موضوعیت آزمون نداشته باشد) نیز موجود باشند، گفتنی است که سرمایه گذاری برای درک و یاد گیری آنها می تواند موجب دور شدن از مسیر اصلی و اتلاف وقت و انرژی شما در یک تلاش بی فرجام باشد. در واقع داشتن مهارت­ هایی در شناسایی و تصمیم گیری در مورد نحوه مواجه شدن با سوالات می­ تواند کمک موثری در بهبود عملکرد داوطلب در آزمون داشته باشد.

 

 جدول مشخصات فیزیکی پکیج آزمون کارشناسی رسمی دادگستری رشته تاسیسات ساختمان  

        عنوان پکیج  تعداد جزوات پکیج  وزن پکیج            دانلود نمونه جزوه   قیمت کل پکیج

     تاسیسات ساختمان

       6 جلد  1375 گرم

نمونه1 – نمونه2

 280,000 تومان

                                                   خرید جزوه

 جزوات طلایی کامل ترین منابع آزمون کارشناس رسمی دادگستری رشته تاسیسات ساختمانی